8 нояб. 2010 г.

Беловежская пуща III Свідок історії



                                Беловежская пуща
                                                           III
                                                  Свідок історії

Скільки б не розповідали очевидці про те, що відбувалося в Біловезькій пущі 8 грудня 1991, скільки б не давали інтерв'ю, інтерес до цієї історичної події не вичерпується.


Михайло Бабич, колишній офіцер охорони В'ячеслава Кєбіча: «У Віскулях побоювалися зради».

  Михайло Дмитрович Бабіч в 1991 році працював в Службі охорони прем'єр-міністра Білорусі В'ячеслава Кєбіча. За добу до зустрічі в Біловезькій пущі прибув до Віскулі, займався організацією прийому та розміщення делегацій. Він у деталях пам'ятає про те, як відбувалося підписання Віскулевского угоди.

- Першим у Віскулі прилетів Леонід Кравчук, - розповідає Михайло Дмитрович. - Прилетів безпосередньо з Києва. Єльцин напередодні зустрічі, 7-го вранці, прилетів спочатку до Мінська, і вже з білоруської столиці він і його команда летіли в Біловезьку пущу разом з Шушкевичем і Кебічем.

Делегації прибували на військовий аеродром в Засимовичі, що в декількох кілометрах від Віскулів. Час прильоту був призначеним одним, але літаки чомусь затримувалися. Ніякого спецзв'язку не було. Ми, образно кажучи, дивилися в небо і чекали появи літаків.

Високих гостей зустрічала брестська влада на чолі з головою Брестського облвиконкому Віктором Бурським.

Урядові машини були розставлені в строгому порядку: спочатку машина для Єльцина і російських гостей, потім - для Кравчука і вже потім для білоруських керівників.

Російська делегація була найчисленніша. Не рахуючи високопоставлених осіб, приїхали ще 90 людей. Наші господарники були в шоці: куди всіх розмістити? Деяких гостей довелося селити в Каменюках, і в Віскулі їх привозили в міру потреби.

- А де розмістилися Кравчук, Єльцин і Шушкевич? Як жили? Чиї апартаменти були краще?

- У головному корпусі Віскулевської резиденції розмістилися Єльцин і Кравчук. Номери у них були абсолютно однакові. Зовні все виглядало так, що приїхали два однакових за рангом гостя. Але, звичайно, більше уваги приділяли Єльцину і російській делегації.

На території заповідника було чотири дерев'яні будиночки. Один з них займав Кебіч, інший - Шушкевич, а в двох інших розмістилися Гайдар з Шахраєм і Бурбуліс з Козирєвим. Решта, в тому числі і наш міністр закордонних справ Петро Кравченко, жили в самому звичайному готелі, в деякі номери якого поселяли по три і чотири людини.

- Кажуть, за стіл переговорів глави союзних республік сіли після вдалого полювання на кабана?

- Це неправда. Гостям, як тільки вони прибули в Віскулі, дійсно запропонували пополювати. Але серед численних членів делегації знайшлося лише два мисливці - Кравчук і Фокін - прем'єр-міністр України. Вони вирушили на полювання до вечері, провели в лісі не більше 2 годин. Фокін підстрелив кабана, Кравчук - ні.

                                          Єльцин у цей час відпочивав у своєму номері.

Вечеря була призначена на 18 годині, і тривала години дві. Російська делегація до вечері запізнилася, всі сиділи і на них чекали. Шушкевич не міг почати вечерю без Єльцина. Як тільки в залі з'явився Борис Миколайович, всі відразу пожвавішали. Весь вечір був чутний тільки голос Єльцина: він розповідав про московські справи, а питання денонсації союзного договору тоді ще ніхто не торкався.

- І що пили високі гості? Звідки пішли чутки, що Віскулівскі угоди підписувалися на п'яну голову?

- Протягом усієї зустрічі панувала суто офіційна обстановка. Члени делегацій навіть не дозволяли собі з'явитися в публічному місці без краваток. Ніяких випивок, ніяких кулуарних бесід за келихом вина не було. Це був 1991 рік, всі дотримувалися консервативного партійного етикету.

Після вечері майже вся білоруська делегація зібралася в будиночку Кебіча, не було тільки Шушкевича. Стали говорити про те, що Україна не хоче залишатися в складі СРСР, і нам треба думати про те, як бути далі, як зблизитися з Росією.

Білоруська делегація на правах гостей запросила росіян в лазню. Єльцин паритися не пішов, але пішли всі інші: Гайдар, Шахрай, Козирєв, Кебіч, Шушкевич. З українців не було нікого. Про що розмовляли в лазні, я не знаю, але коли члени делегацій вийшли з лазні, хтось з росіян сказав: «Пора спати. Завтра з ранку нас чекає велика робота ».

Якби напередодні підписання угод була бурхлива ніч і багато горілки, як хтось потім намагався придумати, то на наступний день ніхто не зміг би працювати. А о шостій ранку 8 грудня в будиночку Шахрая і Бурбуліса вже горіло світло.

- Усі витрати по прийому делегацій взяла на себе білоруська сторона?

- Звичайно. Це був офіційний прийом на державному рівні глав сусідніх республік. Прийом, до речі, проходив гідно.

- Що Вам найбільше запам'яталося? Не було відчуття, що відбувається державний переворот?
- Не було. Може бути, з тієї причини, що все вирішувалося спонтанно. Станіслав Шушкевич завжди був чесний, коли говорив, що в Віскулі білоруський уряд їхав для того, щоб обговорити низку економічних питань, і вже на місці ідея звичайної рядовий зустрічі стала набувати політичних обрисів. Ніяких домашніх заготовок ні в кого не було. Коли делегації почали працювати над проектом документа, з'ясувалося, що немає навіть друкарки. Директор заповідника привіз свою секретарку, і тільки тоді з'явився надрукований документ.

- У своїх інтерв'ю Станіслав Шушкевич дійсно не раз говорив про те, що в Біловезьку пущу лідери Білорусі, Україні та Росії приїхали просто обговорити ситуацію, яка склалася на той момент в країні, що всі рішення приймалися на місці. Тим не менш у пресі писали про те, що і Шушкевич, і Єльцин, і Кравчук побоювалися, що Горбачов надішле спецназ і їх заарештують?

- Охорона біловезької зустрічі здійснювалася за варіантом прийому вищих посадових осіб. Співробітників охорони було небагато, вони відповідали за безпеку глав республік і не більше того.

Але коли стало ясно, які приймаються угоди, що по суті Горбачова позбавляють влади, стало наростати почуття тривоги. Всі розуміли, що союзні спецслужби можуть знати про зустріч у Біловезькій пущі. Стали прораховувати, чи можливо зателефонувати до Москви Горбачову, побоювалися зради. Росіяни привезли в Біловезьку пущу своїх зв'язківців: раптом серед них є людина Горбачова? Крім того, на території Віскулів був урядовий зв'язок. Ми вжили всіх заходів для того, щоб ніхто не зміг підійти до міських телефонів та телефонів спецзв'язку.

Після підписання угод делегації швиденько роз'їхалися. Повечеряли і - по домівках ...

Пізніше ми говорили, що, звичайно, якщо б Горбачову стало відомо, які документи підписуються в Віскулях, йому нічого б не варто було спрямувати у Біловезьку пущу підрозділ спецназу і ніяка б охорона не допомогла.

- Михайле Дмитровичу, Ви слідували за Кебічем по п'ятах. Яка його роль у прийнятті тих історичних рішень? Напередодні перших президентських виборів у Білорусі В'ячеслав Францевич відхрещувався від свого підпису під Віскулевскімі угодами ...

- Кебіч активно працював у складі нашої делегації. Найважливіші пропозиції вносили росіяни: Шахрай, Гайдар, Бурбуліс. Всі дивувалися: які розумні пропозиції. Може, тому потім стали говорити, що росіяни приїхали в Біловезьку пущу з домашніми заготовками. Я не знаю, так це було чи ні. Але я бачив, як багато і активно працювала в Віскулях ця трійка. Пізніше я читав спогади Гайдара про зустріч у Біловезькій пущі. Він писав, що Єльцин не посвячував його в задум тієї зустрічі. Сказав тільки, що треба летіти до Мінська, де належить обговорити питання про посилення співпраці і координації політики Росії, Україні та Білорусі.

- А як Ваша життя склалося після Віскулях?

- Ще три роки я працював у службі охорони Кєбіча. Потім в країні пройшли президентські вибори, до влади прийшов Лукашенко. Прийшла нова команда.

У Віскулях я більше не був. Але всі ці роки я вважав і вважаю, що грудневого вечора 1991 сталося те, що повинно було статися.

                                                                                           ***

Через два дні після підписання Віскулевскіх угод, 10 грудня 1991 року парламент України практично без обговорення ратифікував документи біловезької зустрічі. На наступний день Верховна Рада Білорусі проробила ту ж процедуру. 12 грудня Віскулевські угоди ратифікувала Верховна Рада РРФСР. Зібрати Верховна Раду СРСР не вдалося.

Трохи пізніше до парламентів трьох слов'янських приєдналися парламенти п'яти середньоазіатських республік та Вірменії. Вищі органи влади практично всіх республік, які підписали в 1922 році союзний договір, його денонсували. Так швидко і буденно закінчилося сімдесятирічне існування великої держави - СРСР.
                                                                     


                                                                 Біловезькі таємниці

Чому сюди всіх так тягне?
19 років тому, 8 грудня 1991 року, в Віскулях лідерами Білорусі, Росії та України була підписана так звана Біловезька угода, яка поставила крапку в існуванні СРСР. Насправді Віскулі - це не село навіть, так, хутір у глибині вікового лісу: до найближчого села Каменюки та готеля національного парку «Біловезька пуща» - близько двох десятків кілометрів, стільки ж - до польського кордону і кілометрів 70 до залізничної станції Брест. Широку популярність у колах високопоставлених партійців Віскулі набули після будівництва тут спеціального мисливського павільйону.  Микита Сергійович Хрущов, славно пострілявши в гостях у Йосипа Броз Тіто, особисто розпорядився його побудувати. Приймати об'єкт - величезний двоповерховий особняк в сталінському стилі - прибув в кінці грудня 1957 аж союзний прем'єр-міністр Олексій Косигін. І скривився, побачивши: «Могли б і трохи менше». На що головний білоруський будівельник Володимир Король зауважив: Олексій Миколайович, тільки накажіть: висадимо і спорудимо трохи менше! ». Підривати нічого не стали. Микита Сергійович з'явився на об'єкті вже в січні, 5-го. Свіжо оштукатурений, тому сирий ще, не дерев'яний, як у Тіто, будинок мисливцеві № 1 категорично не сподобався, і у свій перший приїзд ночував він у спецпоїзді. Однак павільйон навіть після цього не підірвали. Зате побудували поруч дерев'яні двоповерхові котеджі, остаточно перетворивши покинутий хутір у комплекс Віскулі, що знайшов світову славу в грудні 1991 року після підписання там Біловезької угоди.

Такого роду події частенько трапляються у світовій історії, після чого занедбані містечка на кшталт Тільзіта, секретні бухти типу Перл-Харбор, дачні селища, як Форос, і навіть мисливські резиденції потрапляють в енциклопедії та літописи.

                            
 

                                                  Напередодні.  Полювання на кабана.
                           Останнє радянське полювання в Біловезькій пущі не вдалася.
 

Головний в 1991 році її мисливствознавець Сергій Михайлович Валявкін переживає з цього приводу до цих пір. Ще він переживає, що ніяк не може згадати, як Леоніда Кравчука по-батькові, тому весь наступний розмова називає українського президента - Він.

- Якщо б попередили заздалегідь, - хвилюється Сергій Михайлович, - нічого б не коштувало Йому кабана виставити! А так подзвонили: терміново зібратися. Що? Хто? Раніше так ніколи не робилося. Ну, все одно, ми на роботі: треба - значить, треба, не в перший раз. Зібрався, приїхав, чекаю. Незабаром і Він під'їхав. Познайомили нас. Пішли. Не сподобалося мені, правда, що з Ним ще чотири охоронці, але що я скажу?

- Знав, напевно, що задумав - ось і охоронявся! - Зауважує з ходу справи чоловіка Валявкіна Олександра Георгіївна. Сергій Михайлович досадливо дивиться на дружину і пояснює:

Зазвичай так не робиться, зазвичай по двоє йдуть: головний мисливець і ти, а тут ще шафи ці напарфумленні. Ну, вийшли до галявини, глянув я в оптику: пасеться один, але далеко. Пішли ближче, кабан цих відчув і втік. Ми на вишку залізли. Чекаємо-чекаємо - нема! Щось тут, думаю, не так, звичайно підгодовані кабан незабаром знову виходить. А тут - нікого.

- Кравчук засмутився?
- Ні. Він взагалі сидів на вишці якийсь байдужий. Про щось своє думав. Потім, правда, сказав: треба було, мовляв, відразу стріляти! Ну і вистрілив би? І що? Все одно не потрапив би з такої відстані.

Холодно було чекати?

- Так, у той день мороз був. І справа вже до вечора. Вирішили йти. Спустилися, бачу - один охоронець під вишкою вартує. Ах ти! .. І ви після цього хочете, щоб кабан вийшов! - Гарячкує Валявкін.

Валявкіни тримають корову, свиней, курей. Садять город. Собі вистачає і дітям допомагають. Діти їх живуть тепер у місті-герої Бресті. Але практично всі, хто живе в селі Каменюки, працюють у Біловезькій пущі. Це єгері, лісники, мисливствознавці, просто лісоруби, трактористи, покоївки, офіціанти, продавщиці ...

                               
                        
                   Володимир Мономах, Микола Другий, Микита Хрущов та інші.
 

Вважається, що першим vip-мисливцем в пущі був Володимир Мономах. Зберегли хроніки і опису полювань литовського правителя князя Ягайло. Це XV століття. У XIX столітті тут били звіра російські царі, деякі - нещадно. Так, Микола Другий всього лише за 10 осінніх днів 1897 завалив 7 зубрів, 3 лосів, 1 оленя, 2 кабанів і 1 лисицю. І це люблячий батько, лагідний правитель і сентиментальний, по Радзинському, чоловік. Століття XX: якщо Ленін бродив з рушницею по Підмосков'ї, то Сталіну було не до полювань на звіра, а ось Хрущов і Брежнєв Біловезьку пущу дуже любили. Природно, приїжджали сюди слідом за генеральними і перші секретарі центральних комітетів республік, країв, областей. Пристрастно поважали високе полювання маршали з генералами та космонавти.

Зараз в пущі полюють інші: ті, у кого є гроші заплатити за роги оленя до 2,5 тисяч євро, в залежності від кількості відростків. Ціна за голову зубра може доходити до 5 тисяч. Але ліцензію на зубра дають рідко, одну-дві на рік. Рішення приймається в Мінську, звіра на відстріл відбирає комісія: коли є в стаді тварина хвора або стара.

- Приїжджають до нас мисливці з Німеччини, Голландії, Італії, Австрії, - розповів директор Біловезької торгово-туристичного комплексу Іван Іванович Батан.

                              Охорона спочатку спала на підлозі, потім відтягнулися по повній.

У грудні 1991 року тут, в 50-місцевому готелі, мешкало чоловік сто.

- Охорона навіть на підлозі на матрацах спала, - згадує Петро Олександрович Клюкач, начальник комплексу Віскулі.

- А ви в той час вже працювали тут?

- Тільки на іншій посаді.

- Коли гості з'їжджалися, були присутні?

- В мій обов'язок входило інженерне забезпечення життєдіяльності комплексу: щоб усе працювало як годинник. Так що я зобов'язаний був тут присутнім весь час.

Ми стоїмо навпроти резиденції. Тиша і чистота ідеальні. Петро Олександрович затиснув у пальцях докурену сигарету, не знаючи, куди подіти недопалок. Урн поблизу немає, викинути під ноги - справа неможлива. Сховати в кишеню?

- Він навіть стіл заносив, на которому потім документи підписувались, немов підказує супроводжуючий мене В'ячеслав Васильович Семаков, у минулому заступник директора з науки, нині - пенсіонер і екскурсовод. Людина найдивовижніша: жоден візит в Пущу високопоставленї особи не обходиться без його екскурсії.

- Так, заносив стіл, - мляво погоджується начальник комплексу. - А що, буду бігати, шукати когось?

Проте відчувається, що пишатися тут особливо немає чим. Натомість про те, як поселяв Шахрая з Гайдаром, через півгодини він розповідає дуже охоче.

- Але Єльцина ви не селили?

- Ні, директор.

Директором був тоді Сергій Сергійович Балюк, з 1994 року на пенсії. Живе на самому краю села Каменюки поруч з Пущею: двоповерховий особняк жовтого кольору, в одному крилі він, в іншому - тракторист.

- Сергію Сергійовичу, розкажіть, як справді було.

- А що розповідати? Не в перший раз - все, як завжди. Єльцин прилетів останнім. Поки Кравчук полював, Шушкевич поїхав на військовий аеродром, тут недалеко, його зустрічати. Приїхали - вже темно, вийшли з машини, ми стоїмо, вишикувавшись, підійшов, привітався. Я його повів селитися. Так, звичайно, в головний павільйон. Тут же розмістилися Кравчук і Шушкевич.

- А Клюкач каже, що Шушкевич, віддавши, як господар, кращі місця гостям, сам розмістився в котеджі.

- Нехай не фіздіт! - Обурюється Балюк. - Клюкача там і близько не було - звідки йому знати.

Так стає зрозумілим, що навіть безпосередні учасники подій, через всього лише дев"ятнадцять років, можуть зовсім по-різному їх згадувати.

Втім, де в чому сходяться всі очевидці.

Всі в один голос засуджують журналістів, які понаписували, ніби договір підписувався у п'яному чаді. Ніхто не пив! Лише охоронці з КДБ після того, як всі роз'їхалися, стрес знімали по повній.

Пишуть ще, ніби «розвалити Союз» придумали в лазні. Єльцин у віскулевську лазню не ходив взагалі. Гайдар і Шахрай так, парилися.

                    Однією з перших про розпад СРСР дізналася дружина директора

«А що змінилося після тих історичних подій для вас особисто?» - Запитував я людей. «Якщо раніше я спокійно міг поїхати в Ленінград, квиток коштував рублів 12, здається, то тепер фігушки». - Раніше пенсія була пристойна -  Раніше ковбаса дешева була  - Так не було її, ковбаси-то  -  Це у вас в Росії не було! - Але я в Білорусії зростав і саме за молоком в черзі вистоював  - Молоко своє у нас було ...
А от Сергій Сергійович Балюк не став переводити розмову в побутове русло. Так, погодився він, події були дійсно історичні, і ми до них були причетні.

-Він приїхав у той день пізно, я спала вже, - згадує Надія Василівна Балюк. - Він мене будить: «Радянський Союз розпався!» А я спросоння ніяк не можу зрозуміти, що трапилося, куди бігти. А він такий збуджений, нервовий, все повторює: «немає Радянського Союзу, немає». Так що я перша про це дізналася.

                                                   Аксьоненко - дарувальник джипів.

Мій гід В'ячеслав Васильович Семаков каже, що теж був одним з перших. Але почув він про це не в Віскулях, а по Бі-Бі-Сі, здається. І тут же повідомив про це другу своєму, власкору першого каналу. Той, як і інші журналісти, жив у готелі Національного парку, звідти ж, від готелю, а не з Віскулів і передавався перше репортаж, той самий, де він говорить: «Зараз за моєю спиною ...» і який, до речі, показували знову в хроніці до десятиріччя подій.

Це одна з історій Семакова, розказаних ним, поки ми їздили по Пущі, інспектували будівництво володінь Діда Мороза, ходили навколо 600-літнього дуба і пробували зрозуміти, чому ж в біловезькому ресторані місцева «Кленова» відрізняється від шведського «Абсолюту». В'ячеслав Васильович прийшов до висновку, що нічим. От коли ми з білоруським патріархом Філаретом тут були, - каже він, наливали справжній. Ох і сподобався мені тоді цей «Абсолют!»

Зате російським парламентаріям припала до душі «пущанка» - знаменита Біловезька самогонка.
Делегацію Держдуми в Пущу очолював сам Геннадій Селезньов. Коли хтось з депутатів поцікавився, де тепер історичний стіл, на якому підписувалося Біловезьку угоду, Геннадій Миколайович зауважив, що ніякої цей стіл не історичний, що місце його в найкращому разі на дачі у пенсіонера Шушкевича. Тут же взяв слово депутат Румянцев - з тим, щоб розповісти світу думку Жириновського. «Володимир Вольфович просив передати, - сказав виступаючий, - він дуже шкодує, що не зміг поїхати з усіма. Що він дуже хотів би посидіти за цим столом, а потім взяти сокиру і порубати його в дрібні тріски ».

Через якийсь час після від'їзду делегації в листі Семакову спікер скаржився, що «пущанка», подарована російським парламентаріям, з доставкою сувеніра в будівлю на Охотному ряду, ледь не стала причиною зриву засідання Держдуми.
Зі всесильним міністром шляхів сполучення Росії Миколою Аксьоненко - інша історія. Коли на знаменитій галявині в глибині Пущі, вдалині від дозвільних очей, був накритий стіл, з'ясувалося, що Микола Омелянович: а) не п'є, б) вегетаріанець. Терміново спорядили в райцентр машину за не м'ясним. Мабуть, повернулася машина не так швидко. Як би там не було, пообіцяв міністр шляхів сполучення директору нацпарку авто краще. Всі подумали: не п'є, але під загальний настрій чого не ляпнешь. Виявилося, ні: місяця не минуло, був пригнаний в Пущу тойотовский джип «Ленд Крузер».

Таких історій у В'ячеслава Васильовича - відкрий рот і слухай. Адже хто тільки не сидів за накритим столом на галявині: «Вальтер Ульбріхт, Геноссе Хонеккер, Кастро зі своєю дружиною Долорес - чудовий снайпер, до речі, дуже здорово стріляла. Сиділа тут Валентина Терешкова, Валентина Толкунова і Пахмутова з Добронравовим, творці кращої пісні про Біловезьку Пущу. Винахідник лазера, академік Басов, обмивав тут Нобелівську премію.

- Чи не в цьому році справа була, - розповідає Семаков. - Показував я наш дуб міністру внутрішніх справ Росії Борису Гризлову. Цей дуб, за оцінкою німців, близько мільйона доларів коштує. Так мені Гризлов говорить: «Продайте, гроші будуть». Я готовий був його за такі слова ізнічтожить на місці! - Обурюється В'ячеслав Васильович. - Продати віковий дуб! Гроші можна заробити і по-іншому ...

Так само думає і нинішній директор «Біловезької пущі» Микола Миколайович Бамбіза. Небагатослівний, з хитрим проникливим поглядом, жорсткої хватки і твердих рішень професійний лісівник, який пройшов усі щаблі від лісничого до директора головного лісу в Європі, Микола Миколайович швиденько сплавив мене на піклування Семакова, давши лише один наказ: показати резиденцію Діда Мороза і один дозвіл: прогулятися по доріжках резиденції Президента.

Резиденція Президента Лукашенка - це той самий мисливський павільйон, побудований за словом Микити Хрущова, той же, у якому завжди зупинялися перші особи держави і в якому підписувалося «угода трьох».

У ньому, за словами обслуги, все залишилося, як колись. Олександр Григорович буває тут дуже рідко. Ніколи не полює. Приїжджає тихо і скромно. Коли гуляє, розповідають, з охорони з ним - одна людина. Президент Польщі Кваснєвський приїжджав - з ним було п'ятеро. З Леонідом Кучмою - два джипи автоматників і міліціонер за кожним кущем.

                                 У відсутність Президента в резиденції не селять нікого.

Юрій Михайлович Лужков, який полюбив підлідний вилов на біловезьких озерах,  проводив тут тиждень березневої відпустки, селився в дерев'яному котеджі: внизу - вітальня, кухня, їдальня, - нагорі - дві спальні. Приїжджав з дружиною і дочками. Діти просто щасливі були бувати тут.

- Але мені їх шкода, - зауважує Петро Олександрович Клюкач. - Дивлюся як-то: дівчинки помітили на доріжці мурах. Рудого нашого, великого такого мураха-красеня. Щасливі, аж світяться, стали гратися з ним, перегороджуючи прутиком шлях. Вони граються, а в двох метрах охоронець чатує. Ходімо, кажу, я вам цілий мурашник покажу. Побігли до матері відпрошуватися. Та щось весь час на комп'ютері друкує. Подивилася так суворо, дозволила. І от уявіть: дівчатка щебечуть, а ззаду тупотить величезний охоронець - ми йдемо дивитися мурашник ...

До речі, на носі Новий рік. Так от, Микола Бамбіза зважився побудувати в Біловезькій Пущі ще одну резиденцію - Діда Мороза. У Великий Устюг був відряджений В'ячеслав Семаков: все подивитися і подумати, як що зробити. Тепер В'ячеслав Васильович впевнений: буде краще. Резиденцію відкриють вже у Новому році, але мешкати Дід Мороз буде там цілий рік. Палати лише будуються, а від дзвінків із запитаннями, коли можна приїжджати, вже розжарюються телефони.

- Ми і Великий Устюг переплюнемо, і Фінляндію за пояс заткнемо, - розпікається Семаков. Ще б пак! Адже резиденція зводиться не де-небудь - у самій Біловезькій Пущі.

                                                                      

 

                                                                    

                                                                                       *** 
                                        
-За два тижні до підписання Біловезьких угод колишній прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер в Х'юстоні заявила: «Зараз де-факто відбувся розпад Радянського Союзу, проте де-юре Радянський Союз існує. Я запевняю вас, що протягом найближчого місяця ви почуєте про юридичне оформлення розпаду Радянського Союзу ». Президент США Джордж Буш у своїй заяві від 25 грудня 1991 підкреслив: «Сполучені Штати вітають історичний вибір на користь свободи, зроблений новими державами Співдружності. Незважаючи на потенційну можливість нестабільності і хаосу, ці події явно відповідають нашим інтересам » (газета« Известия »за 26 грудня 1991 р.)

 

                                       Горбачов цілком міг заарештувати Єльцина.
Максим Хрустальов

19 років тому, 25 грудня 1991 року, Михайло Горбачов підписав акт про свою відставку з поста президента СРСР.

У цей же вечір, о 19.00 він звернувся з прощальним словом до народу. Він оголосив про своє звільнення «за принципових міркувань». «У силу сформованої ситуації з утворенням Співдружності Незалежних Держав, я припиняю свою діяльність на посту президента СРСР», - оголосив він. Ще до закінчення його промови червоний прапор, що майоріли над Кремлем 74 роки, був спущений. Почалася історія «сучасної Росії».

Власне кажучи, Горбачов ішов з посади, який вже не існував. Ще 8 грудня в біловезьких Віскулях Єльцин, Кравчук і Шушкевич прийняли постанову про створення СНД та ліквідації СРСР. Найцікавіше, що і, як здавалося непохитний Борис Миколайович, і до жаху «самостійний» Леонід Макарович, за спогадами очевидців, неабияк злякалися скоєного ними в ту ніч на біловезької дачі. Шушкевич взагалі був на межі істерики - зателефонувавши вранці 9 грудня керівнику президентської адміністрації Г. Ревенко, «майже схлипуючи», почав пояснювати, що йому треба відіспатися і все осмислити, оскільки все так несподівано сталося. «Борис Миколайович все розповість, але, якщо вони з Михайлом Сергійовичем вважатимуть за потрібне, я готовий негайно прибути до Москви».

Інший очевидець описує телефонну розмову на наступний ранок Горбачова з Єльциним. На питання, коли він з'явиться у Кремлі, Єльцин відповів запитанням: «А мене там не заарештують?» Михайло Сергійович навіть сторопів: «Ти що, з глузду з'їхав?!»

Але Борис Миколайович міркував здраво. Як казав потім ще один учасник посиденьок в Віскулях, прем'єр Білорусії Кебіч, «тоді були сумніви в їх правильності: де-юре це була зрада, тому що ми зрадили Конституцію». Екс-прем'єр Білорусі також висловив думку, що Горбачов міг тоді силовими методами запобігти розпаду СРСР, однак нічого не зробив. На підтвердження своїх слів Кебіч зізнався: «через 10-12 днів я виступав перед офіцерами Вітебської повітряно-десантної дивізії і сказав, що якщо б я був Горбачовим, прислав би роту« Альфи »(спеціальний підрозділ КДБ СРСР з боротьби з тероризмом і особливо небезпечними державними злочинцями) і всіх би нас відправив у Матроську тишу ». На думку нинішнього президента Білорусії Олександра Лукашенко, голова Верховної Ради УРСР Станіслав Шушкевич взагалі не мав права підписувати Біловезькі угоди. В інтерв'ю НТВ у 2006 році Лукашенко заявив: «Єльцин був президентом. Він міг щось там підписувати ... А наш-то не мав права ... Якщо б у Верховній Раді заздалегідь дізналися про це, то, швидше за все, Шушкевича до поїздки в Біловезьку пущу зняли б із посади ».

Як вважає Лукашенко, якщо б з Москви був «хоча б дзвінок у Білорусь, навіть не Горбачова, якби він віддав команду КДБ і по їх лінії пройшов сигнал всіх заарештувати», це було б зроблено "протягом кількох хвилин». «У Білорусі органи влади були дисциплінованими і чітко виконували команди з центру ... Білорусь була налаштована жити в єдиній Радянському Союзі», - підкреслив Лукашенко.

Цікаво, але те, що говорить Лукашенко, ледь чи не дослівно говорили і близький Горбачову Георгій Шахназаров, і його колишній друг, а згодом заклятий ворог Анатолій Лук'янов. Олександр Руцькой розповідав, що сам дзвонив Горбачову, пропонував відправити «пущістів» в компанію до «гекачепістів» - той відбувся потоком незв'язних фраз.

Втім, на питання вже іноземних журналістів, чому він не застосує силу, щоб зберегти країну, Горбачов заявив: «Вважаю, що політик, який використовує збройні сили для досягнення своїх політичних цілей, не тільки не заслуговує на підтримку, але повинен бути проклятий. Армію треба використовувати за її прямим призначенням. Політика, яка розраховує пустити в хід танки, не досягає мети. Це глухий кут ...».

Звучить, звичайно, красиво - тільки абсолютно не застосовується в реальній політиці. Особливо коли маєш справу з такими суперниками, як Борис Єльцин. На нього Горбачов намагався «натиснути» через Держдуму, волав до інших «самостійних» президентів: «доля багатонаціональної держави не може бути визначена волею керівників трьох республік. Питання це має вирішуватися тільки конституційним шляхом з участю всіх суверенних держав і урахуванням волі їхніх народів ».

Борис ж Миколайович, бачачи, що силу проти нього не застосують, діяв рішуче. Після Алма-Атинської наради одинадцяти президентів колишніх союзних республік він прямо поставив Горбачова перед фактом - Союзу більше немає. І в рамках СНД для нього ніякого місця не передбачено. Так що будьте ласкаві звільнити апартаменти. Все що зміг зробити Горбачов - це поскаржитися: «що у мене за партнери, які відкидають узгоджені позиції і ведуть себе, як розбійники з великої дороги!» Так він сказав французькому президентові Франсуа Міттерану.

Повернувшись з Алма-Ати Єльцин вже прагнув заселитися в Кремлі. 23 грудня Єльцин зустрівся з Горбачовим у Горіховій вітальні, здача Союзу вже відбулася, тепер обговорювалися умови «здачі» Кремля. За посередництва «архітектора перебудови» Олександра Яковлєва обговорювалися деталі передачі архівів Політбюро і особистого так званого сталінського архіву, а також ядерних кодів.

Домовилися і про умови «вихідної допомоги» для Горбачова: Пенсія у розмірі президентського окладу з подальшою індексацією, президентська квартира, дача, машина для дружини і для себе, але головне - Фонд ... колишня Академія суспільних наук, транспорт, обладнання, охорона. Все це Єльцин Горбачову пообіцяв. Як виконував Єльцин свої обіцянки, напевно, нікому розповідати не треба.

Далі, як розповідає очевидець, домовилися, що 25-го, відразу після виступу Горбачова по телебаченню з заявою про відставку, Борис Миколайович прийде до нього в кабінет для передачі ядерних шифрів. Горбачов на наступний день, додзвонившись до Буша і попрощавшись з ним, сказав: «Можете спокійно відзначати з Барбарою Різдво. Завтра я йду у відставку. З «кнопкою» все буде в порядку ». Зрозуміло, що нічний спокій американського президента і його дружини для колишнього голови колишнього СРСР значився одним із пріоритетів. До речі, як з'ясувалося з мемуарів горбачовських соратників, Єльцин запропонував Горбачову виступити із заявою про відставку ще 24 грудня. Горбачов був не проти, але йому все ж порадили перенести виступ на 25 грудня, щоб не псувати різдвяний вечір для мільйонів шанувальників Горбачова в католицьких і протестантських країнах Заходу.

Єльцин був не настільки сентиментальний. Горбачов ще вичитував свій текст, готуючись до виступу по Центральному телебаченню, а в його апартаменти вже вселялися нові господарі, які зажадали від Раїси Максимівни «очистити службове приміщення». Начальник горбачовської охорони, підлаштовуючись під «нову владу», велів викинути «горбачовське барахло».

На наступний день, зібравши свій апарат у Кремлі, Михайло Сергійович постарався заспокоїти працівників: мовляв, відбулася «непогана розмова» і нова влада обіцяла подумати про працевлаштування людей. «Тобто нас із вами, - сказав Горбачов .- Він зрізав мені пенсію та охорону, але це, врешті-решт, неважливо». Свою версію цієї ж розмови дав на зустрічі з журналістами через пару днів Єльцин. Він стверджував, що колишній Президент СРСР запросив «безглузду за розмірами охорону, обслугу й кілька службових машин», але він на це «не пішов» і порадив тому «вчасно покаятися у скоєних гріхах», інакше «недоторканності у нього не буде».

Російський президент одразу ж зажадав вилучити і опечатати архів Ставропольського крайкому партії, що відноситься до періоду горбачовського правління. Цей архів, схоже, цікавив його більше, аніж «сталінський».

Горбачов на наступний ранок збирався приїхати в свій робочий кабінет, щоб закінчити розбирання паперів і провести призначену зустріч з японськими тележурналістами. Але вранці його помічникові подзвонили з приймальні Єльцина: «Борис Миколайович зайняв свій кабінет в Кремлі».

Єльцин урочисто увірвався в кабінет поваленого ворога. І відзначаючи свій тріумф, дістав пляшку віскі, яку тут же розпив в компанії з Бурбулісом, Силаєвим та Хасбулатовим. Тоді вони ще були соратниками. Російський прапор на місце радянського «переможці» нагромаджувати не стали, його, на відміну від віскі, просто забули прихопити. Мідна табличка з написом «Президент СРСР Горбачов Михайло Сергійович» була послужливо знята зі стіни ще до їх приходу. Сама табличка має, починаючи з вечора 25 грудня, не лише історичну а й, ймовірно, музейну цінність. Хто додумався її «прихватизувати», до цього дня невідомо.

Згодом Горбачов кілька разів намагався повернутися в політику, але з'ясувалося, що на батьківщині він катастрофічно не популярний. І навіть минулі роки, та минулі лихоліття, дурості і злочини нових правителів, не змусили співгромадян пошкодувати про його епоху. На Заході ж Горбачов, як і раніше шанований, як поважний ветеран, чесно виконавший борг перед західним суспільством.



                                                                          Справка.

Угода та інші підписані разом з ним документи були ратифіковані Верховною Радою РРФСР 12 грудня 1991; у зв'язку з цим був «розірваний» Союзний договір 1922 року. Проти ратифікації Біловезьких угод проголосували 7 депутатів: Сергій Бабурін, Микола Павлов, Володимир Ісаков, Ілля Константинов, С. А. Полозков, В. А. Балала, П. А. Лисов. Проти денонсації Союзного договору проголосували троє: Володимир Ісаков, Сергій Бабурін, П. Лисов. Утрималися з питання про денонсацію Союзного договору 9 осіб: В. А. Грачов, Микола Павлов, Сергій Решульскій, З. М. Ойкіна, К. К. Руппель, В. А. Шуйко, В. І. Санаєв, Іван Шашвіашвілі, А . М. Луговий. Згодом денонсація Союзного договору була визнана антиконституційним актом, прийнятим з грубим порушенням Конституції РРФСР, норм міжнародного права, чинних у той час законодавства.

Ряд депутатів зазначали, що, згідно що діяли до грудня 1993 Конституції РРФСР, для прийняття такого рішення необхідно було скликати З'їзд народних депутатів РРФСР - вищий орган державної влади. У 1989 Литва, Латвія, Естонія оголосили про свою незалежність, в 1990 Молдова і Грузія оголосили про суверенітет, 17 березня 1991 в інших 10 республіках СРСР був проведений референдум про збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік (за збереження Союзу висловилися 76,4% взяли участь в голосуванні) і тому юридично вони суперечили підсумками референдуму і були незаконні. Конституція СРСР 1977 року продовжувала діяти на території України згідно з 4 статті Конституції Російської Федерації (РРФСР) до 25 грудня 1993 року, коли вступила в силу прийнята на референдумі Конституція Російської Федерації, що затвердила атрибути незалежної російської держави після розпаду СРСР. Cоюзная республіка РРФСР повністю стала незалежною державою Російська Федерація. 15 березня 1996 Державна Дума РФ прийняла Постанову № 157-II ГД «Про юридичну силу для Російської Федерації - Росії результатів референдуму СРСР 17 березня 1991 року по питанню про збереження Союзу РСР»; пункт третій говорив: «Підтвердити, що Угода про створення Співдружності Незалежних Держав від 8 грудня 1991 року, підписана Президентом РРФСР Б. М. Єльциним і державним секретарем РРФСР Г. Е. Бурбулісом і не затверджена З'їздом народних депутатів РРФСР - вищим органом державної влади РРФСР - не мала і не має юридичної сили в частині,  що відноситься до припинення існування Союзу РСР ».

                                  Реальних політичних наслідків це рішення не мало.

У 1995 році президент Росії Борис Єльцин у посланні Федеральним зборам заявив, що шкодує про підписання ним Біловезької угоди.

Суперечки з приводу оцінки значення Біловезьких угод і наступних подій продовжуються до цього дня. Біловезькі угоди стали одним з епізодів обвинувачення проти Бориса Єльцина, при спробі усунути його з посади глави держави в травні 1999 року. Спеціальна комісія Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації встановила що Єльцин підписавши  Біловезьку угоду пішов на грубе порушення статей 74-76 Конституції СРСР 1977 р., Закону СРСР від 03 квітня 1990 р. «Про порядок вирішення питань, пов'язаних з виходом союзної республіки з СРСР» , статей 4, 5, 68, 70, 71, 76 Конституції РРФСР 1978 р., статей 4, 6 Закону РРФСР від 24 квітня 1991 року «Про Президента РРФСР» і здійснив зазначені дії всупереч волі народів РРФСР про необхідність збереження СРСР, висловленої під час всенародного голосування (референдуму), що відбувся 17 березня 1991 року.

Також комісія прийшла до висновку, що будучи Президентом РРФСР Єльцин вчинив дії, що містять ознаки тяжкого злочину, передбаченого статтею 64 КК РРФСР, і полягають у зраді Батьківщині шляхом підготовки та організації змови з метою неконституційного захоплення союзної влади, скасування діючих тоді союзних інститутів влади, протиправної зміни конституційного статусу РРФСР.  

Проте спроби відсторонити Президента Російської Федерації від посади, з цих та інших причин, провалилася.
                            
                                             Наслідки в інших союзних республіках.

21 грудня 1991 до Угоди приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Таджикистан, Туркменія, Узбекистан. Ці країни підписали в Алма-Аті спільно з Білорусією, Росією та Україною Декларацію про цілі і принципи СНД.

У грудні 1993 до Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав приєдналася і Грузія.
12 серпня 2008 президент Грузії Михайло Саакашвілі оголосив про намір Грузії вийти з СНД у зв'язку з конфліктом у Південній Осетії.
12 червня 2009 парламент Грузії формально завершив процедуру виходу, одноголосно прийнявши дві постанови «Про міжпарламентську асамблею СНД».
               


                                                                           ***

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Ratings and Recommendations by outbrain